Čitáreň......pre všetkých knihomilov a knihomilky

Výnimočne, nie tak celkom o knihách...

Publikované 23.11.2017 v 22:26 v kategórii Čoskoro bude január?!, prečítané: 45x

...alebo trošku aj áno
Pred pár dňami sa ku mne dostali informácie o dvoch platformách (určite ich existuje ešte viac), súvisiacich s Vianocami (hej, hej, ja viem... ešte to musíte so mnou chvíľu vydržať, ale nezabudnite, že čoskoro bude január). Konkrétne ide o:
U mnohých mojich kamarátov a známych sa zrazu začali objavovať zmienky o týchto stránkach, a tak som neodolala a klikla som si na ne aj ja. V zásade ide o dobročinný program, kde v prvom prípade seniori z domovov dôchodchov, a v druhom prípade deti z detských domovov alebo zo sociálne slabších rodín, "napísali Ježiškovi" čo by si priali k Vianociam. 
Priznám sa, že sama som si vybrala práve tie deti. A tak som lustrovala stránku (načítavalo sa tam pomerne veľké množstvo "listov pre Ježiška" ale úprimne povedané, pri niektorých boli nad moje možnosti. Našla som tam však jedného chlapca s milým prianím. Bol jedným z mála (v tej chvíli bol vlastne jediný), ktorý by si k Vianociam prial knižku (ha... vždy sa dostanem ku knihám). Predstavte si tú situáciu... Dieťa, by chcelo pod stromček knihu (a písacie potreby), vy robíte v kníhkupectve, teda ku knihám máte jednoduchý prístup. Super nie? Priznám sa, že mi to strašne dvihlo náladu, a rozhodla som sa, že sa zapojím. Tak som sa prihlásila. Na druhý deň v práci som celá nadšená prišla k regálu a začala ho prehľadávať. Postupne moje nadšenie opadávalo, až som zostala na regál neveriacky pozerať... Nič. Ani jedna kniha s danou témou. Pýtate sa s akou? Nuž, mladý muž (9 rokov) strašne chcel knihu o psoch. Fu... Nikdy by som nepovedala, že zohnať knihu o psoch v slovenskom jazyku (ideálne o viacerých, nielen o konkrétnej rase) by mohol byť taký problém... Ale čuduj sa svete, jednoduché to nebolo, ale že vôbec. Takže nakoniec som sa celkom slušne potrápila. Hľadať na internetových stránkach obchodov, na stránkach vydavateľov a mailovanie s nimi, či sa nedá čosi zohnať... Nakoniec to síce trvalo trochu dlhšie, než som čakala, ale podarilo sa (ani neviete ako mi odľahlo... tak som sa do toho zabrala, že som nechcela chlapca sklamať tým, že by sa mi to nepodarilo). Takže nakoniec som spokojne včera odoslala balíček s knižkou (aj s písacími potrebami - našla som fakt pekný peračník s obrázkom psa). Som celkom šikovná (áno, áno... pochváliť sa musím občas...aj skromná som ako ste si už určite všimli.).
Aby som sa ale vrátila k listom pre Ježiška. V podstate to funguje tak, že si podobne vyberiete ako ja dieťa alebo seniora, a podľa toho čo si praje, skúsite jeho prianie splniť. Čo sa detí týka tak darček posielate priamo do konkrétneho detského domova a "adresujete" ho konkrétnemu dieťaťu. Takže to nejde cez tretiu stranu. 
Celá táto myšlienka sa mi páči a oslovila ma. A musím povedať, že aj príbehy známych, ktorí sa do toho s vervou pustili sú veľmi zaujímavé. Myslím že aj myšlienka splneného priania niekomu je tiež fajn. Vždy som bola zástancom toho, že na to aby som si užila Vianoce a sviatky, nepotrebujem dostať darček sama, ale som naopak celkom rada, keď môžem obdarovať niekoho. 
A tak.... ešte stále je zopár detí alebo seniorov, ktorí čakajú na splnenie svojho priania, takže ak sa rozhodnete, že by ste chceli aj vy niekomu urobiť radosť, skúste sa na to pozrieť. Možno budete sami prekvapení... Tak len pre zopakovanie:

Petra

P. S.: Ak budete hľadať knihu o psoch... nuž prajem veľa šťastia...

Komentáre

Celkom 0 kometárov

 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?