Čitáreň......pre všetkých knihomilov a knihomilky

Vianoce s Annou

Publikované 20.11.2017 v 00:18 v kategórii Vianočne o knihách, prečítané: 57x

Vianoce sú za rohom (a áno viem, že to skloňujem stále častejšie) a preto si myslím, že by bolo fajn pripomenúť si aj nejaké knihy, s vianočnou tematikou. Často tak trochu z nostalgie a na druhú stranu aj preto, aby sme si trošku oddýchli od toho predvianočného zhonu. Rozhodla som sa preto urobiť čisto jednu rubriku zameranú na literatúru s vianočnou tematikou.
Prvou knihou, ktorej sa dostala tá česť byť v tejto rubrike sa stala kniha vianočných poviedok od autorky Lucy Maud Montgomeryovej -----> Vianoce s Annou.
Jeden by si myslel, že to všetko budú poviedky, v ktorých sa stretneme so sympatickou ryšavkou Annou, Gilbertom, Marrilou a mnohými ďalšími, ktorí sú pre mnohých čitateľov Lucy Maud Montgomeryovej známi zo série príbehov - Anna zo Zeleného domu. Pravda je však kdesi uprostred. Samozrejme sa medzi poviedkami nájdu dva milé príbehy, ktoré poznáme už z kníh o Anne. Viac príbehov je však o nových, neznámych postavách (trošku ma to zarazilo, predsa len Annu som mala načítanú celú tak som čakala, že Vianoce s Annou budú možno nejakým novým pokračovaním, ktoré ukáže príhody ktoré sa nezmestili do ostatných kníh). 
Ale... nevadí. Alebo presnejšie, keď som začala čítať jednotlivé poviedky vôbec mi neprekážalo, že sú o neznámych postavách. Tak ako sme boli upozornení v predhovore, Lucy Maud Montgomeryová použila vo väčšine jednotlivých poviedok skryté, nazvime to "posolstvo" alebo nejaké ponaučenie. Väčšinou celkom milé, a u väčšiny z nich by bolo celkom fajn, keby niekto dané situácie skúsil realizovať aj v skutočnosti. Niektoré z poviedok boli možno uveriteľnejšie ako iné, ale každá z nich mala svoje vianočné čaro. 
Asi najviac ma chytil príbeh rodiny, v ktorých deti akosi stratili záujem o vianoce. Rok čo rok prebiehali vianoce rovnako. Veľa zhonu a príprav. Takmer celá rodina sa v ten jeden deň v roku zišla, aby sa tvárili ako najväčší priatelia na svete. Trocha typickej rodinnej falše a pretvárky (a netvrďte mi, že sa vo vašej rodine nenájde aspoň jeden jediný človek, ktorý by toto nepotvrdzoval). Je tam veľa smiechu, ale aj snaženia sa, aby vás niekto z rodiny a priateľov náhodou neohovoril. Absolvovali ste sviatočnú večeru, prepchali ste sa do prasknutia a napokon ste rozbalili darčeky, z ktorých ste už o polovici vedeli a o tú druhú polovicu ste nemali záujem (ponožky, svetre... veď to poznáte). A zhruba takto nejak to mali deti z tejto poviedky. Takže jedno z najkrajších období v roku sa stalo čímsi všedným a obyčajným. Tu však zasiahla jedna z tiet a prišla s návrhom: Keď nebavia Vianoce vás, čo tak spraviť Vianoce pre tých, ktorí si ich nemôžu alebo nedokážu spraviť sami? A čuduj sa svete, tohto sa deti chytili. A zabavilo ich to tak, až nakoniec dokázali vytvoriť krásny vianočný večer a deň, s večerou, programom a darčekmi, pre deti v okolí. Najkrajšie na tom bolo to, že deťom, ktoré to celé zorganizovali sa táto myšlienka zapáčila natoľko, aby sa rozhodli, že to budú organizovať každý rok. 
Táto poviedka pre mňa mala jeden z najkrajších podtónov. A myslím, že jej myšlienka, vytvoriť Vianoce pre niekoho iného je celkom milá. V takomto duchu sa nesú aj ďalšie vianočné príbehy zo zbierky poviedok Vianoce s Annou. Ak sa rozhodnete si ich prečítať, celkom by ma zaujímal váš názor na to, ktorá z poviedok vás oslovila najviac a prečo. A išli by ste vôbec do niečoho takého, ako je zorganizovanie Vianoc pre niekoho iného? 

Petra
Infošky o knihe:
Názov: Vianoce s Annou
Originálny názov: Chistmas with Anne
Vydavateľstvo: SPN-Mladé letá
Rok vydania: 2017
Ean: 9788010030934

Ak by ste sa rozhodli si knižku kúpiť: Vianoce s Annou
Ak by ste si chceli prečítať čosi o autorke: Lucy Maud Montgomery

Komentáre

Celkom 0 kometárov

 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?