Čitáreň......pre všetkých knihomilov a knihomilky

Čoskoro bude január?!

Publikované 07.11.2017 v 22:12 v kategórii Čoskoro bude január?!, prečítané: 51x

Prečo práve takáto téma, nuž tu je k nej pár slov.
Takže... Zhrnula by som to takto. "Čoskoro bude január." je povzdych, ktorý si tak trochu opakujem v priebehu takmer celého roka. A nie som jediná, pretože to isté občas vykĺzne z úst (či už vedome alebo nevedome) aj mojím kamoškám/kolegyniam.
Ja osobne pracujem v kníhkupectve (ak čítate moje články pozorne, zaiste vám neuniklo v ktorom) a práca s knihami ma neskutočne baví (priznávam, že s ľuďmi niekedy menej, hoci je vďaka ním tá práca často zaujímavejšia). Robím s nimi už od stredoškolských brigád a tak sa nebolo čo čudovať, keď som pri nich zakotvila aj po ukončení školy. Ale aby som sa vrátila, k tomu, prečo som si zvolila takúto tému. Čiastočne je to vina jednej nemenovanej kamošky (veď ty vieš). Nebudem je však krivdiť, celkom sa mi tá myšlienka páčila. A keďže ona má momentálne trochu viac práce, napíšem pár slov aspoň ja (ale nevyhneš sa tomu). 
Nielen pre kníhkupcov, ale aj pre mnohých iných obchodníkov/predavačov, má kalendárny rok, často rutinný kolobeh. Napríklad takýto: 
 • január/február = inventúry
 • marec (špecificky v kníhkupectve) = mesiac v knihy (veľa akcií a podujatí)
 • apríl/máj = blíži sa záver školského roka - šprinty okolo učebníc, a darčeky za vysvedčenie (ono sa to nezdá, ale dá to zabrať)
 • jún/júl = napätie sa stupňuje, letné dovolenky - letné čítanie
 • august/september = začiatok školského roka - opäť šprinty okolo učebníc, a darčeky tentokrát motivačné, aby deťúrence do tej školy vôbec išli (česť tým výnimkám, ktoré idú dobrovoľne)
 • október = knižný veľtrh Bibliotéka (a ten lepší väčší vo Frankfurte), atmosféra sa stupňuje, objavujú sa prvé lastovičky naháňajúce čosi zabaliteľné do lesklého papiera pod vianočný stromček.
 • november = ach jaj, horí nám za pätami; chce to zásoby (a hlavne miesto... neverili by ste ale predajne nie sú nafukovacie); lastovičky vystriedali vrany a medzi regálmi sa pohybuje čoraz viac darčeka chtivých ľudí
 • december = panika medzi zákazníkmi a (skrývaná) panika medzi predavačmi; už to nie sú lastovičky ani vrany, ale skôr celé kŕdle vrabcov, ktoré sa (často na poslednú chvíľu) snažia urobiť radosť svojim príbuzným, knihou s citátmi, ktorá nikoho neurazí, ale popravde mnohých ani nepoteší. Nuž... "Čoskoro bude január"

A celý kolobeh sa krásne zopakuje dokola. Dúfam, že z toho teraz nemáte pocit, že by som neznášala svoju prácu. Milujem ju. Fakt. Ale táto mantra, hoci som ju naznačila len na december, sa v mnohých z nás (nielen v kníhkupcoch ale aj mnohých ostatných predavačoch) ozýva už niekedy v auguste. Aj keď je spočiatku len v hlave šepkanými slovami, čím bližšie sú vianoce, tým častejšie sa ozýva z viacerých úst. Ak ste sami predavačmi, schválne nad tým skúste porozmýšľať...
Takže čomu sa v tejto téme budem venovať? Povedala by som, že všetkému čo sa nejako týka kníh, prípadne už spomenutému "kolobehu" možností je pomerne dosť...
Petra

Komentáre

Celkom 0 kometárov

 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?