Čitáreň......pre všetkých knihomilov a knihomilky

Bibliotéka 2017

Publikované 11.11.2017 v 21:40 v kategórii Čoskoro bude január?!, prečítané: 44x

09.11. - 12. 11. 2017
Fúha... ako som spomínala v jednom z článkov, v predvianočnom období, sa koná jedna z najväčších knižných akcií roka (a nemám na mysli odovzdávania ocenení za najlepší knižný titul) - BIBLIOTÉKA. Najväčší knižný veľtrh na Slovensku, taký povedzme oveľa mladší a vzdialenejší príbuzný toho veľkého knižného veľtrhu vo Frankfurte.
 
"Naša" Bibliotéka sa tak, ako už tradične, konala (a vlastne v týchto chvíľach ešte koná) v priestoroch bratislavského výstaviska v Inchebe. Na jednej ploche tak môžu fanúšikovia kníh nájsť stánky viacerých známych, aj menej známych vydavateľstiev (a kníhkupectiev), nielen zo Slovenska. Okrem stánkov, kde si môžeme vybrať medzi množstvom kníh a poklábosiť s predavačmi, ktorí sa viac ako len vyznajú vo svojej práci, si návštevníci veľtrhu môžu tiež zájsť na rôzne prednášky, workshopy či besedy spojené s autormi a ich knižkami. Takže Bibliotéka predstavuje štyri dni plné kníh, spisovateľov, detských podujatí... a čo si budeme hovoriť... kníh. Plus je už tradične súčasťou aj herná plocha Ihryska. Takže pokiaľ vyrazíte s deťmi a nestihnete niektoré z podujatí určených priamo pre ne, pokojne ich odparkujte pri nejakej spoločenskej hre, a vy si môžete užiť prehŕňanie sa množstvom nových aj starých kníh. Súčasťou sú samozrejme aj mnohé autogramiády a vy si tak môžete uloviť podpis do niektorej z kníh. Kto vie, možno bude mať za niekoľko rokov veľkú cenu... Sama som si tak zopár podpisov ulovila. 

Vždy som na Bibliotéku chodila rada, začalo to teda viac-menej školskou exkurziou (vďaka za to), a potom som už chodievala každý rok. Milovala som (a vlastne stále milujem) možnosť prehrabať sa v množstvách kníh. Nie tak kvôli novinkám, tých mám dosť v práci, ale skôr kvôli tým starším kúskom, či už chýbajúcim v mojej vlastnej knižnici, alebo srdcovkách, ktoré človek jednoducho musí mať. Takže vždy keď som na Bibliotéke (a nie som tam pracovne) šuchtavo prechádzam od stánku k stánku, a sledujem čo pekného by sa tam mohlo dať nájsť. 
Rokmi to však pre mňa začalo trochu strácať na svojom kúzle. Nie kvôli akciám, tie boli/sú/a dúfajme že vždy budú, zaujímavé. Skôr ma mrzí, že tak stúplo vstupné, zo symbolického 1€ na 5€/za deň, bez možnosti kúpiť permanentku na viac dní. Teraz ma prosím neukameňujte, ja viem že vytvoriť akciu takýchto rozmerov niečo stojí, a cením si prácu všetkých tých, čo sa na zorganizovaní takéhoto veľtrhu podieľajú. Len si myslím, že napríklad taká permanentka na celý veľtrh by možno prilákala viacerých ľudí. Mali by tak možnosť zúčastniť sa viacerých besied a autogramiád, čo mnohí z nich oželia. Alebo učiteľky, ktoré vezmú deti na Bibliotéku na exkurziu (ako mňa pred rokmi) ale samé si to neužijú, keď na ne musia dávať pozor. Možno by tiež mali záujem zájsť na veľtrh ešte raz samostatne, aby si ho mohli poriadne obzrieť. 
Ale čo... aj napriek vstupnému myslím, že je na Bibliotéke každým rokom viac a viac ľudí (kto vie, možno je to čiastočne ovplyvnené sprievodnou výstavou zameranou na Pedagogiku). A čo je dobré, stále viac sa Bibliotéka snaží priblížiť knihy a čítanie aj tým najmladším, rôznymi podujatiami zameranými práve na deti... A vidieť dieťa ponorené do stránok knihy (keď to nie je učebnica alebo povinné čítanie) je určite super pohľad, hlavne dnes, keď sú všetci strčení v tabletoch, mobiloch a počítačoch... (ups... občas mám pocit, že začínam znieť ako moja babka). 

Takže, ak ste Bibliotéku náhodou nestihli, ešte vždy máte šancu zajtra (v nedeľu), určite nebudete ľutovať. A kto vie, možno objavíte zopár pokladov do svojej zbierky. Alebo... zoženiete vianočný darček sebe alebo svojim blízkym... 

Petra
P.S.: ak by ste si chceli pozrieť aký program vás čaká na Bibliotéke ešte zajtra: Sprievodný program
P.S.2: ak by ste si chceli pozrieť zoznam vystavovateľov: Zoznam vystavovateľov
P.S.3:fotografie použité v článku sú z FB stránok udalosti a jednotlivých vystavovateľov

Komentáre

Celkom 0 kometárov

 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?